tropická a aromatická s tónmi marakuje, cukrovej vaty, aciditou malín, sladkosťou čučoriedok a kvetinovou dochuťou pomarančového kvetu
Niečo takéto sme v pražiarni ešte nemali! Ak hľadáš kávu, ktorá ťa vyzuje z topánok, tak toto je ona. Intenzívne chute tropického ovocia, cukrovej vaty, čučoriedok, malín a pomarančového kvetu ťa o tom rozhodne presvedčia.
Farma Monteblanco sa nachádza v obci Acevedo, v jurisdikcii San Adolfo, v dedine La Tocora. Je obklopená národným parkom Cueva de los Guácharos, ktorý vytvára ideálne podmienky na pestovanie kávy. Vďaka nadmorskej výške, priemernej teplote 16 – 22 °C a ročnému osvetleniu 1700 hodín majú kávovníky optimálne podmienky na rast. Pôdy sú prevažne sopečného pôvodu, bohaté na dusík, čo zaručuje výživné prostredie pre pestované odrody. Farmu často zahalia biele oblaky zostupujúce z vrcholkov hôr, od čoho je odvodený jej názov „Monteblanco“ (v preklade „Biely vrch“).
Rodrigo pokračuje v dedičstve svojho starého otca. Táto farma sa stala veľmi populárnou vďaka svojim jedinečným metódam spracovania. Keď sa káva dostane do spracovateľskej stanice, začína proces triedenia, pri ktorom sa odstránia všetky suché zrná, šupky, listy a iné nečistoty, ktoré by mohli ovplyvniť konzistenciu fermentácie a celkovú kvalitu. Po selekcii sa káva umiestni do plastových nádob, kde celé čerešne fermentujú približne 70 hodín, pričom sa do nich vstrekuje CO₂. Tento proces zvýrazňuje sladkosť a telo kávy a zároveň zintenzívňuje jej ovocné tóny. V tomto štádiu prebiehajú prevažne enzymatické zmeny.
Následne sa zrná odstránia z čerešní a vrátia sa do nádob spolu so šťavou získanou pri ich odstraňovaní, ktorá je bohatá na cukry a mikroorganizmy. Nádoby sa vzduchotesne uzavrú, aby sa začala fermentácia. Mikroorganizmy tu rozkladajú cukry, čím sa rozvíjajú komplexnejšie arómy a kyslosť. Opäť sa do nádob vstrekuje CO₂, aby sa vytlačil kyslík a vytvorilo sa ideálne prostredie na maceráciu. Táto fáza trvá od 70 do 94 hodín, pričom celkový čas fermentácie sa pohybuje od 140 do 188 hodín. Káva sa následne premyje a suší 18 až 22 dní. Inými slovami – riadna divočina. A aj v chuti.
Okrem Monteblanca vlastní Rodrigo Sánchez aj ďalšie dve farmy – La Loma a El Progreso. Na ich správu bola založená spoločnosť Aromas del Sur, ktorá zabezpečuje efektívne riadenie výroby a spracovania kávy. V roku 2017 vzniklo na farme La Loma degustačné laboratórium určené na vzorkové praženie, hodnotenie úrody a výber najkvalitnejších kávových zŕn priamo na mieste. Táto iniciatíva umožnila lepšiu kontrolu nad kvalitou a pomohla farmám dosiahnuť medzinárodné uznanie.
Káva z Monteblanca získala viaceré prestížne ocenenia. V rokoch 2017 a 2018 obsadila prvé a druhé miesto v súťaži Yara Champion Program, ktorá oceňuje výnimočné pestovateľské praktiky. V roku 2019 získala prvenstvo v súťaži Roasters United, čím potvrdila svoje miesto medzi najlepšími kávami na svete. Farma Monteblanco je tak nielen symbolom rodinnej tradície, ale aj inovácií a neustáleho zlepšovania kvality v pestovaní a spracovaní kávy.
varieta | caturra, bourbon |
spracovanie | washed carbonic maceration |
región | huila, acevedo |
nadmorská výška | 1730 m n. m. |